Gyakori kérdések
Ha ezen az oldalon nem találja kérdésére a választ, kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Leginkább akkor, ha dokumentummal kell bizonyítani a nyelvismeretet. Erre több esetben is szükség lehet: Magyarországon felvételi plusz pont jár a nyelvismeretet igazoló dokumentumért, valamint ott kötelező legalább egy nyelvvizsga (számos szak esetében több is) a diploma megszerzéséhez is. PhD. képzésekhez, külföldi középfokú vagy egyetemi tanulmányokhoz alapfeltétel. Szlovákiában kiváltható vele az érettségi. Álláskeresésnél nagyobb eséllyel indul, aki ezzel tudja igazolni a nyelvtudását. Van, akinek a nyelvtanulás a hobbija, ezért vizsgázik, más önbizalom-növelésre használja.
Egy biztos: nem érdemes előzetes tájékozódás, felkészülés nélkül belevágni, kellemetlen meglepetések is érhetik az amúgy jó nyelvtudással rendelkező vizsgázót.
A nyelvtudás mindig fontosabb, számos példa van arra, hogy megfelelő nyelvtudással, de vizsgabizonyítvány nélkül is jól érvényesül valaki. Természetesen ha papírral kell ezt igazolni − pályázathoz, diplomához, állásajánlathoz −, akkor mindenképpen szert kell tenni egy nyelvvizsgára.
Ilyen esetben megéri próbát tenni: akár online próbavizsgák (hátrányuk, hogy nincs szóbeli tesztelés), akár nyelviskolák segítségét kérve.
Mi is szervezünk próbavizsgát, szintfelmérést, az eddigi tapasztalatok alapján nagy sikerrel: az is kiderülhet, hogy a vizsgázó már készen áll a nyelvvizsgára, és további pénzt, időt nem érdemes ebbe fektetni. Ha sikertelen a próbavizsga, akkor pontosan megmutatja, hogy a vizsga mely részeihez van szükség további tanulásra, így hatékonyabb lehet a felkészülés.
A nyelviskolánkban letehető nyelvvizsgák on-line tesztmintái megtalálhatók itt vagy itt.
A magyarországi felsőoktatási rendszer nyelvvizsga-követelményei miatt külön hivatal foglalkozik azzal, hogy mely nyelvvizsgákat ismerik el az országban. A www.nyak.hu honlap mindig aktuális képet ad arról, hogy melyik nyelvvizsgát milyen körülmények között fogadják el Magyarországon. Ez a lista azokat a nyelvvizsgákat és vizsganyelveket tartalmazza, amelyeket, ha Magyarországon tesz le a vizsgázó, akkor mindenféle kiegészítés nélkül elfogadnak. Valamennyi külföldön letett vizsgát honosíttatni kell.
Fontos, hogy az eddigiek csakis a magyarországi oktatási rendszerben követelt nyelvvizsgák elfogadottságát jelzik.
Minden más esetben (munkavállalás, nem magyarországi tanulmányok folytatása stb.) az adott intézmény, akivel „dolgunk lesz”, meghatározhatja, hogy pontosan milyen nyelvvizsgát vagy nyelvvizsgákat kér, illetve fogad el.
A nyelvvizsgákkal kapcsolatban ezzel a fogalommal elsősorban az találkozik, aki nem Magyarország területén tesz le egy nyelvvizsgát, vagy olyan nyelvvizsgával szeretné bizonyítani a nyelvtudását a magyarországi oktatási rendszerben, amely ez a lap alján található, honosítható külföldi vizsgák felsorolása alatt szerepel.
A honosítási eljárás során a vizsgázó egy kérvény kitöltése, a vizsgabizonyítvány másolatának csatolása, valamint az eljárás díjának befizetése után magyar nyelvű határozatot kap arról, hogy az általa letett pl. francia B2-es szintű nyelvvizsga valóban B2-es szintű francia nyelvvizsgának felel meg. Erre elvileg azért van szükség, mert a nemzetközi vizsgabizonyítványok a vizsga nyelvén vannak kiállítva, de az eljárás maga a Közös Európai Referenciakeret bevezetése és széleskörű alkalmazása óta akár feleslegesnek is tűnhet.
Nyelviskolánk a nálunk vizsgázók honosítási eljárásának ügyintézését ingyen elvállalja, a sikeresen vizsgázóknak csupán a honosítási eljárás díját kell befizetni.
A honosítás díja 10.000 forint. A honosítási határozatot a Nyelvvizsgáztatási Akkreditációs Központ a kézhezvételtől számított 8 napon belül postázza.
Bővebben, de mégis érthetően itt található leírás.
A betűvel és számmal jelölt szintek közül a leggyakrabban emlegetett a B2-es szint, amely köznyelven középszintű nyelvtudást feltételez. Valamennyi nemzetközi nyelvvizsga és néhány éve az idegen nyelvi érettségik is ilyen jelölést kaptak, elsősorban azért, hogy a rengeteg nyelvvizsga összehasonlítható legyen. A szintek rövid leírása a Goethe nyelvvizsgák alatt olvasható.
Nyelvkönyvek, elsősorban kurzuskönyvek vásárlásánál a címükben, alcímben vagy a könyv hátulján gyakran megtalálható, hogy az adott könyv milyen szintű nyelvtudással rendelkezőknek ajánlott, és hogy elvileg a könyv befejezése után hova fejlődhet a nyelvtan, pl. B1-ről B2-re.
Annak ellenére, hogy egyértelmű a törekvés, hogy a nyelvi érettségi minél jobban hasonlítson a nyelvvizsgára (pl. a szintjelölés követi a Közös Európai Rerenciakeret szintjeit), sok a kettő között a különbség.
Elsősorban az, hogy pl. Szlovákiában a nyelvi érettségi akkor „van meg”, ha azt az érettségiző 33%-ra teljesíti, a nemzetközi nyelvvizsgák esetében viszont ez a határ 60%. Az is alapvető különbség, hogy az érettségi teljesítmény egy bizonyítványban, további érettségi tantárgyak teljesítményeivel együtt, az ország hivatalos nyelvén szerepel, a nyelvvizsga-bizonyítvány (elsősorban a nemzetköziek) viszont egy különálló, leggyakrabban a vizsga nyelvén kiállított, így a világ bármely pontján érthető dokumentum.
Elsősorban azt jelenti, hogy a vizsgabizonyítvány a világ bármely pontján értelmezhető, és − elsősorban a Közös Európai Referenciakeretnek köszönhetően − egyértelműen kitűnik belőle, hogy a vizsgázó nyelvi képességei mennyire mélyek.
Másfelől a nem nemzetközi, hanem „hazai” nyelvvizsgák, pl. Magyarországon az Origó nyelvvizsga, avagy a „híres-hírhedt” Rigó utcai, ill. Szlovákiában a Štátna jazykova skúška kétnyelvűek, tehát egy közvetítő nyelv segítségével (magyar, szlovák) is tesztelik a tudást. Pl. a feladatmeghatrozások nem a tesztelt nyelven szerepelnek, ill. fordítási feladat is szerepel a vizsgán. A nemzetközi, egynyelvű nyelvvizsgák az összes vizsgafeladatban kizárólag a vizsga nyelvét használják.
Sajnos ezt a lehetőséget visszavonták, már nem váltható ki az érettségi nyelvvizsgával.
A felvételi rendszer szinte évente módosul, ezzel együtt néhány éve már az alábbi táblazat szerint számítják a felvételi eljárásban adható plusz pontokat. Az esetleges változtatásokról érdemes minden felvételi időszakban a www.felvi.hu honlapon tájékozódni.
A vizsgatréning rövid, legfeljebb 20 órás (gyakran akár kevesebb) felkészülést takar, amelyen a nyelvi készségek szintjét nem lehet nagyon megemelni. Általában a vizsgára jelentkezés határideje után érdemes egy ilyenre sort keríteni, mert a vizsgahelyzetre, vizsgafeladatokra való ráhangolódás jelentősen, 10-20 százalékkal is megemelni a vizsgateljesítményt.
Ugyanennyire akár le is ronthatja (erre is láttunk példát bőven) az amúgy megfelelő nyelvi képességeket a tény, hogy valaki az utcáról besétálva, minden előzetes felkészülés vagy tájékozódás nélkül szeretne vizsgát tenni. Ez adott esetben azt is jelentheti, hogy a nyelvvizsga nem sikerül csupán azért, mert a vizsgázó nem tudja pontosan, mi is fog a vizsga alkalmával történni.
A vizsgafelkészítő hosszabb, fél vagy egy éven keresztüli felkészülést jelent, amely keretein belül az egyes tesztelt készségeket általánosan és célzottan is fejlesztjük , ill. bővítjük a szókincset. A hozzánk jelentkezőknek szintfelmérés után javasoljuk az ilyen tanfolyamon való részvételt.
A nyelvvizsgákra jelentkezés határideje pontosan fel van tüntetve a vizsgaalkalmak dátumai mellett (Goethe, ECL) ez általában egy hónappal vagy néhány héttel a vizsga előtt van. Ez a végső határidő. Vizsgára bejelentkezni akkor is mindenképp szükséges, ha a vizsgázó különben a nyelviskolánk tanulója!
Természetesen lehetőség van egy későbbi vizsgaidőpontra is jelentkezni, például már szeptember elején jelezni, hogy decemberben vagy a következő év júniusában kíván a jelentkező nálunk vizsgát tenn
A tanfolyamokra név, telefonszám és e-mail, valamint a nyelv és a tanfolyam fajtájának a megadásával lehet jelentkezni, telefonon vagy e-mailben.
Bármikor. Ha csoportban szeretnénk tanulni, szerencsés a tanév elejére, esetleg februárra időzíteni a nyelvtanulás kezdetét, ha pedig nyelvvizsga-bizonyítványra van szükségünk, figyelembe venni a nyelvvizsgaidőpontokat. Ha később szeretnénk csoporthoz csatlakozni, arra is van lehetőség, egy szintfelmérést követően. Individuális igények esetében bármikor (akár nyáron is) megkezdhető a tanulás, felkészülés.
Ha nem vagyunk teljesen kezdők, érdemes átböngészni a kínálatot, és annak alapján választani valamilyen tanfolyamot. A leghatékonyabb azonban a tanárainkkal konzultálva, szintfelmérést követően meghozni az ilyen döntést. Ezért minden évben legalább kétszer szervezünk szintfelmérést (szeptemberben, februárban és a nyári tanfolyamok kezdetén, ezekről biztosan értesül mindenki, aki követ bennünket a Facebook-on). Továbbá ha valaki év közben szeretne bekapcsolódni, vagy individuálisan szeretne nyelvet tanulni, akkor is felmérés előzi meg a kurzus megkezdését.
Terveink szerint ebben a félévben már a honlapunkon is szeretnénk egy online, azonnali választ adó szintfelmérőt biztosítani, ami szintén segítséget nyújthat a döntésben.
Az általános, csoportos tanfolyamok jellemzően szeptemberben, ill. februárban kezdődnek, a nyári tanfolyok júliusban vagy a tanévkezdés előtti hetekben indulnak. A kis csoportos, individuális és páros kurzusok kezdete a jelentkezők igényeitől függően alakul.
A vizsgatréningek és a vizsgafelkészítők vagy a szeptemberi kurzusokkal egyidőben, vagy a jelentkezési határidők körül kezdődnek. Érdemes hozzánk csatlakozni a Facebook-on is, ott is igyekszünk különböző felhívásokkal eljuttatni mindenkihez, ha érdemes egy éppen induló tanfolyamhoz csatlakozni.
Tanáraink képzett szakemberek, legtöbbjük vizsgáztatói akkreditációval is rendelkezik, ezen felül, ami talán a legfontosabb, valamennyiük igénye, hogy jól, jó kedvvel és felkészülten végezzék a munkájukat. Ez az intézmény által biztosított szakmai háttér az, aminek egy magántanár esetében nehéz utánajárni, hiszen nyelvtanulóként nem feltétlenül tudjuk megítélni, hogy egy-egy magántanár jól végzi-e a dolgát.
Ha kimondottan rövid távú, intenzív vagy nagyon individuális igényünk, időbeosztásunk van. Kisebb létszámnál a haladás is gyorsabb lehet, az órákat is rugalmasabban lehet alakítani.
Egy általános, csoportos nyelvtanfolyam szeptembertől június végéig tart, 120 órás – ez alatt az idő alatt általában egy adott szint tankönyvét lehet átvenni. Másként alakul a Selye János Egyetem belső vizsgáira (GTK, angol szakos ILIE) felkészítő tanfolyamok óraszáma, mert figyelembe vesszük az ottani tanév beosztását, valamint a vizsgafelkészítő tanfolyamok is a vizsgaidőpontokat tartják szem előtt. A kis csoportos tanulás óraszáma – az elérni kívánt cél figyelembevételével – mindig a tanulók igényeihez igazodik.
A tanfolyamok árát a tanfolyamok megkezdését követő 10 napon belül kell befizetni, készpénzben vagy utalással. Az általános, hagyományos tanfolyamok esetében legalább 30 órát kell előre törleszteni, individuális/kis csoportos oktatásnál a diákok és a nyelviskola közötti megállapodás alapján kell befizetni az órákat.
A regisztrációs díj elengedés évente kétszer, a jelentkezési időszakban jellemző, ezen felül időről-időre hirdetünk a Facebook-oldalunkhoz kapcsolódó kedvezményeket is, a mindenkori kedvezmények pedig ITT találhatók.
Ha nem a kedvezményes időszakban jelentkezünk, akkor az órák díjain felül egy egyszeri regisztrációs díjat kell befizetni az oldalon feltüntetett árak mellett.
Elsősorban érdemes felíratkozni a hírlevelünkre (használatban lévő, időként ellenőrzött e-mail cím megadásával), valamint csatlakozni a Facebook-oldalunkhoz. Akármikor érdemes jelezni egy esetleges igényt e-mailben (pl. nyelvvizsgára vagy egy általunk még nem tanított nyelvre, tanfolyamra) mert tanfolyamainkat folyamatosan, a nálunk érdeklődők igényeihez igazítjuk.
Írjon nekünk a szaki@szaki.sk e-mail címre, hívjon fel bennünket telefonon. Ha nemcsak a nyelviskolával vagy a nyelvvizsgákkal kapcsolatos kérdései vannak, hanem általában nem szeretne lemaradni a nyelvtanulással, továbbtanulással kapcsolatos aktualitásokról, akkor mindenképpen csatlakozzon hozzánk a Facebook-on!